26.05.2008 21:05 - Рома надви Интер и взе купата
Прочетен: 870 Коментари: 0 Гласове:
0

Последна промяна: 26.05.2008 21:06

image

Отборът на Рома спечели купата на Италия след успех с 2:1 над шампиона Интер пред близо 60 000 зрители на ”Олимпико”. Попаденията реализираха Филип Мексес (36) и Симоне Перота (54) за римляните и Пеле (60) за “нерадзурите”.

Така "вълците" си върнаха частично на шампионите, че преди седмица не успяха да спечелят титлата, като запазиха купата на страната в своята витрина. Както е известно, двата отбора играеха четвърти пореден финал за купата на Италия, като първите два бяха спечелени от "нерадзурите", а последните два от тима на Лучано Спалети.

Това е девета купа на Италия в историята на Рома, като клубът се изравни с Ювентус на върха по най-много трофей в турнира.

Мачът:
image
Срещата започна с натиск на Рома, като тимът ръководеше играта през цялото първо полувреме и търсеше гола. След няколко опасни атаки и удара към вратата на Франческо Толдо, Филип Мексес откри. Френският бранител се разписа със страхотен удар с десния крак след центриране от корнер в 32-ата минута. До края на полувремето "вълците" можеха и да удвоят.

image
Второто полувреме започна с една промяна в състава на Интер, като Пеле замени Станкович. Въпреки това играчите на Спалети играеха добре и в 54-ата минута след бърза контраатака удвоиха преднината си. Перота изведе Мирко Вучинич сам срещу Толдо, след което черногорецът му подаде и халфът направи 2:0 останал сам срещу празната врата. Това бе негов трети гол в трети пореден финал в турнира.image Перота отбеляза по един гол в двата финала миналата година при успеха с 6:2 и поражението с 1:2 в Милано.

Няколко минути след това Пеле намали след страховит шут от 25 метра. Това вдъхна кураж на "нерадзурите", които след още 180 секунди можеха да изравнят. Майкон центрира отдясно и Бурдисо с глава уцели гредата на Дони. До края Рома се бранеше, а Интер атакуваше, но без да създаде чисти голови положения.

Накрая реферът Морганти даде 6 минутно продължение, но до гол не се стигна и Рома триумфира.

Интересното е , че "вълците" започнаха сезона с триумф в суперкупата на Италия след успех с 1:0 над Интер на "Сан Сиро" без капитана си Франческо Тоти и завършиха сезона с триумф в Купата на Италия пак срещу "нерадзурите" и пак без капитана си Тоти. Капитанът обаче не отсъстваше на награждаването като вдигна купата връчена му от шефът на Италианската футболна федерация Антонио Матарезе.

imageИграчите на Рома празнуваха с фланелка с № 9 на гърба си и датата 24-5-2008. (за деветия успех на клуба в турнира и днешната дата)

РОМА – ИНТЕР 2:1
1:0 Мексес (36)
2:0 Перота (54)
2:1 Пеле (60)

РОМА (4-2-3-1): Дони, Касети, Жуан, Мексес, Тонето, Де Роси, Писаро, Жюли (66- Сисиньо), Акуилани (90-Панучи), Перота (72-Бриги), Вучинич
ИНТЕР (4-1-4-1): Толдо, Майкон, Бурдисо, Киву, Максуел, Виейра, Санети (90-Креспо), Станкович (46-Пеле), Суасо, Цезар (61-Хименес), Балотели
ЖЪЛТИ КАРТОНИ: Вучинич, Перота –Р, Толдо,Бурдисо, Виейра, Пеле -И
СЪДИЯ: Морганти
СТАДИОН: Олимпико, 58 000 зрители